İyi kredi, hayattaki birçok finansal fırsatın açığa çıkarılması için çok önemlidir. Büyük bir kredi puanınız olduğunda, araç kredileri, kredi kartları ve ipotek kredileri için daha düşük faiz oranları göreceksiniz. Bazı işverenler ve ev sahipleri, bir iş teklifi yapmadan veya yerleşik bir başvuruyu onaylamadan önce kredi raporlarını kontrol ederler.

İyi bir kredi oluşturmak zaman alır ve yetişkinler 18 yaşından küçükler derhal başlamayı düşünmeli, böylece kredi puanlarını oluşturmak için bolca zamanları olmalıdır.

18 yaşına geldiğinizde kredi oluşturmaya nasıl başlayacağınızı anlatıyoruz.

1. Kredi Temellerini Anlamak

Kredi oluşturmaya başladığınızda, nasıl çalıştığının temellerini anlamanız gerekir.

Kredi bürosu Experian, TransUnion ve Equifax tarafından tutulan kredi raporunuz, mevcut ve geçmiş borçlarınız, ödeme geçmişiniz, yerleşim geçmişiniz ve daha fazlası hakkında bilgiler içerir. Bu veriler, borç verenler, alacaklılar ve hesap tuttuğunuz işletmeler tarafından sağlanır.

Kredi raporunuzda yer alan bilgiler kredi puanınızı belirler. Daha yüksek kredi notları, borç verenler ve alacaklılar için daha caziptir. Puanınızı etkileyen faktörler şunlardır:

  • Ödeme geçmişi
  • Hesapların yaş ortalaması
  • Kredi kullanım oranı
  • Hesap karışımı
  • Yeni kredi

Yeni bir yetişkin olarak, bu faktörlerin bazıları şu anda sizin için geçerli olmayabilir. Ancak, bir tüketici olarak davranışınıza bağlı olarak, puanınızı olumsuz veya pozitif olarak etkileyebilirler. Kendinizi artık krediyle eğitmek, gelecekte maliyetli hatalardan kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

2. Yetkili Kullanıcı Olun

Kredi kartlarında sizi yetkili kullanıcı olarak eklemek isteyen bir arkadaşınız veya aile üyeniz varsa, kredi kartınızı faaliyete geçirmek için kredi kartı etkinliklerinden geri çekebilirsiniz. Kartı kullanmasanız bile, hesap kredi raporunuza girebilir ve kredi puanınızı artırabilir.

Bu yöntem hem birincil kart sahibi hem de yetkili kullanıcı için bazı riskler doğurur. Siz veya birincil kart sahibi çok fazla borç alır veya ödemeleri kaçırırsanız, bu etkinlik her iki tarafın kredisine zarar verebilir.

Kredi kartı şirketinin yetkili kullanıcılar için kart etkinliklerini rapor ettiğini de doğrulamanız gerekir. Yapmazlarsa, krediniz herhangi bir fayda görmeyecektir.

3. Başlangıç ​​Kredi Kartı Alın

Kredi kartları, bina kredisi için en iyi araçlardan biridir, ancak kredi geçmişiniz yokken bir tane için sorun yaşayabilirsiniz. Neyse ki, kredisi az olan veya hiç olmayan genç insanlar için birkaç kredi kartı seçeneği vardır:

  • Güvenli Kredi Kartları: Güvenli kredi kartlarının açılması için önceden bir güvenlik teminatı gereklidir. Para yatırma işleminiz genellikle ilk kredi limitinize eşit olacaktır – örneğin, 500 ABD Doları tutarındaki bir güvenlik ödemesi size 500 ABD Doları kredi limiti sağlayacaktır. Bu kartlar hak kazanmak için daha kolaydır, ancak bunları geleneksel kredi kartları gibi satın almalar yapmak ve kredi oluşturmak için kullanabilirsiniz.
  • Öğrenci Kredi Kartları: Şu anda okula kayıtlıysanız, öğrenci kredi kartına başvurabilirsiniz . Bu kartlar genellikle düşük kredi limitlerine sahiptir, ancak kredi oluşturmanıza yardımcı olurlar ve hatta iyi notlar kazanmak için ekstra teşvikler bile sunabilirler.

4. Zamanında Ödeme Yapın

Ödeme geçmişi, kredi puanınızın% 35’ini oluşturduğundan, ödemelerin zamanında yapılması kredi oluşturmak için yapabileceğiniz en önemli şeydir. Olumlu bir ödeme geçmişi kredi puanınızı çok iyi bir şekilde destekleyecektir.

Bu tavsiye, kredi kartları, krediler, cep telefonu hizmetleri gibi yardımcı hizmetler ve aylık ödeme gerektiren diğer hesaplar için geçerlidir. Hesap türü ne olursa olsun, kredi raporunuza dayanan geç veya eksik bir ödeme, kredi puanınıza önemli zararlar verebilir.

5. Düşük Kredi Kartı Bakiyesini koruyun

Kredi kullanım oranınız veya borca ​​bağladığınız mevcut kredi tutarı kredi puanınıza önemli bir katkı sağlıyor. Çoğu uzman kredi kartı bakiyenizi mevcut kredi limitinin% 30’unun altında tutmanızı önerir.

İdeal olarak, ilginizden kaçınmak ve kullanımınızı düşük tutmak için bakiyenizi her ay tam olarak ödemeniz gerekir.

6. Bir Kredi Alın

Sadece kredi puanınızı almak için borç almamanız gerektiğinden, kredi oluşturmak için kredi almak genellikle iyi bir fikir değildir. Ancak, üniversiteye bir arabaya ihtiyaç duymak gibi geçerli bir nedeniniz varsa, adınıza küçük bir kredi kredi oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Kredi kartları gibi, krediler sadece her ay onları zamanında öderseniz kredi alacak. Ayrıca bir kredi kartınız varsa, kredi almak kredi puanınızın hesap karması katsayısına yardımcı olacaktır.

7. Kredi Raporunuzu ve Kredi Puanınızı izleyin

Artık kredi oluşturduğunuza göre, kredi raporunuzu ve kredi puanınızı izlemelisiniz. Kredinizi izlemek, puanlarınızı olumlu veya olumsuz yönde etkileyebilecek şeyleri öğrenmenin en iyi yollarından biridir. Aynı zamanda yanlışlıkları veya kimlik hırsızlığı belirtilerini daha erken yakalamanıza da yardımcı olacaktır.

Sen edebilirsiniz ücretsiz olarak kredi raporunu kontrol her ana kredi bürosu ile her yıl. Raporunuzu incelerken, kredinizi bozabilecek olumsuz veya yanlış bilgiler arayın.

Ayrıca , aylık olarak güncellenen kredi puanlarınızdan ikisini de Credit.com’dan ücretsiz olarak kontrol edebilirsiniz.

8. Basit olsun… şimdilik.

Açtığınız kredi kartları ve krediler daha fazla, borçlara düşme olasılığınız artar. Yeni başladığınızda, muhtemelen güvenli bir şekilde oynamalı ve bir şeyleri asana kadar tek bir temel kredi kartını ve / veya küçük bir krediyi yönetmelisiniz. Bir anda çok fazla borcu yönetmek için uğraşmak sizi başınızın üzerine getirebilir.

Zaman içinde, karta başka kredi kartları veya krediler eklemeye, kredi profilinizi çeşitlendirmeye ve kredi oluşturmak için daha fazla fırsat eklemeye başlayabilirsiniz. Hesaplarınızın yaşı kredi puanınızı etkilediğinden, hesapları açık tutmak yalnızca uzun vadede kredi oluşturmanıza yardımcı olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here