Ev kredisi çekip ev alabilmeniz amacıyla almayı istediğiniz evin konut kredisi için uygun olması gerekmektedir. Yani almayı istediğiniz evin; %80’lik bir oranda bitirilmiş olması, tapu içerisinde mesken şeklinde geçmesi, Kat irtifakı veyahut kat mülkiyeti tapusunun bulunması, Tapu üzerinde bir haciz bulunmaması konut kredisine uygun bir durumda olduğunu göstermektedir. Öte yandan apartmana ait
olan otopark ile bodrum benzerindeki ortak alanların da tapuda bulunması durumu ve dubleks bir şekilde görünen dairelerin ayrılmış olarak 2 farklı kapıyla 2 farklı meskene dönüştürülmüş bir durumda bulunması da konut kredisi çekmek için uygun bulunmayan özellikler arasındadır. Almayı istediğiniz konut, krediye uygunlukla ilgili özelliklerini taşımaktaysa konut kredisine başvuruda sorun yaşamazsınız.

Almayı istediğiniz evin sahibi 1. dereceden bir akrabanızsa konut kredisiyle ilgili başvurunuz onaylanmamaktadır. Yüksek tutara sahip nakit ihtiyacını gidermek amacıyla bu şekilde bir yönteme başvurulabildiği için bunun önüne geçebilmek amacıyla bankalar bu şekildeki durumlarda konut kredisi vermemektedir.

Konut tutarı kadar krediyi çekmek isteyen kişinin de kredi çekebilmek için uygun bir durumda olması gereklidir. Burada yer alan temel koşul ise tabi ki de kredi çekmeyi isteyen kişinin sigortalı bir iş içerisinde çalışıyor bir durumda bulunması. Bankalardan krediyi çekebilmek amacıyla belgelenebilir bir tutarda geliriniz ve süren sigortanızın bulunması gereklidir. Gelirinizi belgeleyememekteyseniz kredi çekmeniz olanaklı değildir.

Bankalardaki çok önemli olan bir başka kriter ise kredi çekmeyi isteyen kişiye ait kredi notudur. Bankalarla bulunan geçmişinize göre oluştuğu bilinen kredi puanınız, sizin çekeceğiniz kredinin borcunu ödeme hususundaki güvenilirliğinizi ortaya çıkartan bir puan olarak görülmektedir. Banka, krediyle ilgili başvurunuzu incelerken bu nota bakarak bir değerlendirme yapmaktadır. Kredi notunuzun çok yüksek bir seviyede olması, kredi alma konusundaki ihtimalinizi de yükseltmektedir.

Bir önceki yazımız olan Emekliler İçin Faizsiz Bir kredi başlıklı makalemizde banka, emekli ve faizsiz kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here