İki hafta önce Facebook’un “Bilgilerinizi İndirme” özelliğiyle eşdeğer bir yapıya kavuşmasını istedi; böylece başka bir fotoğraf paylaşım ağından ayrılmak isterseniz bunu yapabilirsiniz. Ertesi gün bu aracın geleceğini duyurdu ve şimdi TechCrunch kullanıcılara yayıldığını fark etti. Instagram adlı“Veri İndirme” özelliğine buradan veya uygulamanın gizlilik ayarları aracılığıyla erişilebilir . Kullanıcıların fotoğraflarını, videolarını, arşivlenmiş Hikayelerini, profillerini, bilgilerini, yorumlarını ve geçici olmayan mesajlarını dışa aktarmasına izin verir, ancak indirme işleminizin hazır olması birkaç saat sürebilir.

Bir Instagram sözcüsü TechCrunch’a “Veri İndirme aracının şu anda web’deki herkes tarafından erişilebildiğini ancak iOS ve Android ile erişimin hala devam ettiğini” onaylıyor. İndirme işlemim hazır olduğunda içeride tam olarak ne olacağıyla ilgili daha fazla ayrıntıya sahibiz.

Aracın lansmanının, 25 Mayıs’ta yürürlüğe girecek olan Avrupa Birliği’nin GDPR gizlilik yasasındaki veri taşınabilirliği kuralına uyması için gereklidir. Ama aynı zamanda makul bir imtiyaz. Instagram, 800 milyondan fazla kullanıcısı olan baskın görüntü paylaşım sosyal ağı haline geldi. Kullanıcı verilerini saklamak için onları kilitlememelidir.

Instagram rakiplere saldırmaktan ve kirli savaşmaktan korkmuyor. En ünlüsü, şu anda 300 milyondan fazla günlük kullanıcıya sahip olan ve orijinali gizleyen Snapchat’ın Hikayelerini Ağustos 2016’da kopyaladı. Ama aynı zamanda, Find Friends özelliğinden GIF yapma uygulaması Phhhoto’yu kesti, daha sonra Instagram özelliğini Boomerang’ı başlatmak için hızlıca klonladı. Birkaç yıl içinde Phhhoto uygulamasını kapattı.

Instagram, rakiplerini acımasızca klonlayacak ve kutlayacaksa, kullanıcıların da kullanmak istediklerini seçmelerine izin vermelidir. Tüm fotoğraflarınız ve videolarınız başka bir uygulamanın içine sıkışmışsa bu zor olur. Araç, fotoğraf uygulamaları arasında rekabet için daha iyi bir oyun alanı oluşturabilir.

İnstagram'a veri indirme geldi - image  on https://gundemtakip.com

Ayrıca, tüm Instagram içeriklerini kazımak için üçüncü taraf uygulamalarını kullanmaları konusunda kullanıcıları caydırabilir. Tipik olarak Instagram kimlik bilgilerinizle giriş yapmanızı gerektirdiğinden, kullanıcılar hack olma veya görüntülerini rızaları olmadan başka bir yerde kullanma riskine maruz bırakır. Facebook’un DYI aracını 2010 yılında başlattığını düşünürsek, sitenin piyasaya sürülmesinden altı yıl sonra, bunu başlatmak için yaklaşık 8 yıl sürdüğü gerçeği, gecikmiş olması anlamına geliyor.

Ancak böyle güçlü bir ağ etkisi ve herhangi bir popüler potansiyel rakibi klonlama isteği ile, herhangi bir uygulama için dethrone Instagram için yeni bir hesaplama platformuna bir mucize ya da büyük bir değişim olabilir.

Bir önceki yazımız olan Spotify, yeni ücretsiz üye özellikleri başlıklı makalemizde Spotify, spotify ücretsiz ve ücretsiz spotify hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here