İflas başvurusu kredinize zarar verir ve kredi puanınızın 200’den fazla puana düşmesine neden olabilir. Ancak, korkunç dar boğazdaki insanlar için, iflas, varlıklarını tasfiye etmelerine, borçlarını ödünç vermelerine veya ödünç vermelerine ve bir miktar mali yardım almasına yardımcı olabilecek son çare.

İflas etmeyi düşünüyorsanız, kredinizi nasıl etkileyeceğini anlamanız gerekir. Bu, iflasın kredinizi nasıl etkilediği hakkında bazı yaygın yanlış anlaşılmaları gidermeyi içerir.

Efsane # 1: İflas etmeden önce kredi raporunuz hakkında olumsuz bir bilginiz yoksa, raporunuz dosyalamadan önce olumsuz bilgiler içerdiğinden daha yüksek bir iflas sonrası kredi puanına sahip olacaksınız.

Hakikat: Olumlu ödeme geçmişi ve olumsuz bilgi eksikliği, bir iflasın kredi puanınız üzerindeki etkisini en aza indirgemek için çok az şey yapar. Bir iflasın varlığı ve iflasın raporunuzdaki süresinin uzunluğu, en güçlü belirleyici faktörlerdir.

Efsane # 2: Tüm iflas bilgileri, istisna olmaksızın on yıl boyunca kredi raporunuzda kalır.

Hakikat: Sadece Bölüm 7 iflasının kamu kayıtları on yıl sürmektedir. Diğer tüm iflas referansları yedi yıl boyunca kredi raporunuzda kalır:

  • “İflasa dahil hesap” yazan ticaret hatları
  • Üçüncü şahıs tahsilat borçları, yargılamalar ve iflas yoluyla ödenen vergiler
  • Bölüm 13 genel kayıt öğeleri

Yukarıdaki öğeler ortadan kalkmaya başladığında, kredi puanınızda daha büyük bir artış görebilirsiniz.

Efsane # 3: İflas bilgileri kredi raporunuzda kaldığı müddetçe krediniz zayıf olacaktır.

Hakikat: İflastan sonra önemli ölçüde daha düşük bir kredi puanı beklemeniz gerekirken, kredinizi akıllı kredi yönetimi ile yeniden oluşturmaya başlayabilirsiniz. Dört ya da beş yıl sonra, iyi bir kredi skoru aralığınızı bile (700-749) kırmanız mümkün olabilir. İflasın ardından, kredinizi hemen almaya başlayabilirsiniz:

  • Kredi raporunuzdaki olumsuz bilgileri dengelemek için güvenli kredi kartları veya küçük taksitli krediler gibi yeni kredi ekleme
  • Yeni ve eski tüm borçlar için zamanında ödeme yapmak
  • Kredi kartı bakiyenizin% 30’un altında tutulması

Efsane # 4: İflas, borç miktarına veya içerdiği borç sayısına bakılmaksızın tüm tüketicilerin kredilerini eşit olarak etkiler.

Hakikat: Kredi puanınız, tahliye edilen borç miktarı ve kredi raporunuzdaki pozitif hesaplara negatif oran gibi ayrıntıları dikkate alacaktır. Göreceli olarak düşük bir borç miktarınız varsa ve iflasınıza sadece birkaç hesap girmişse, kredi puanınız daha ciddi bir iflasa sahip olandan daha yüksek olacaktır.

Efsane # 5: Tüm iflas borçları, kredi raporunuzdan silinecektir.

Hakikat: İflas, geçmiş borçların silinmesine veya ödenmesine yardımcı olabilirken, bu hesaplar kredi raporunuzdan kaybolmayacaktır. İflasla ilgili tüm hesaplar kredi raporunuzda kalacak ve yedi ila on yıl boyunca kredi puanınızı etkileyecek, ancak etkileri zamanla azalacak.

Ayrıca, federal öğrenci kredileri genellikle iflasa taburcu edilemez, bu yüzden hala bunlar için kancada olabilirsiniz.

Efsane # 6: İflastan sonra kredi kartı veya kredi alamazsınız.

Hakikat: Kredi kartları kredi oluşturmanın en iyi yollarından biridir ve kareli kredi geçmişine sahip olanlar için seçenekler vardır. Önceden bir güvenlik teminatı gerektiren güvenli kredi kartları giriş için daha düşük bir bariyere sahip olmakla birlikte, geleneksel bir kart gibi kredi harcayarak kredilendirir.

Benzer şekilde, hesap cüzdanı, CD ya da kredi oluşturucu kredileri gibi krediler de mevcuttur – bunlar teminat veya teminat ile teminat altına alınır ve size ödeme yaparken kredi oluşturmanıza yardımcı olur. Güvenli kredi kartları gibi, bu kredilerin gelmesi çok daha kolay çünkü borç veremediğiniz durumda borç veren korunuyor.

Efsane # 7: İflas kredinizi sonsuza dek bozar.

Hakikat: İflas, kısa vadede kredinize ciddi zararlar verecektir, ancak kredi raporunuzda sadece en fazla on yıl kalacak. Ondan sonra, özgür ve netsin. Bu arada, iyi finansal alışkanlıklar edinmeye ve kredi oluşturmaya devam ederseniz, kredinizi her zamankinden daha güçlü olacak şekilde yeniden yapılandırabilirsiniz.

Bu yüzden, iflasa büyük bir sıçrama yapmadan önce, bir iflas avukatına danışın ve kredi puanlarının iflasa nasıl davrandığına dair gerçekleri öğrenin. Hasarı en aza indirmek ve dosyalamadan sonra kredinizi yeniden tesis etmek için bir sıçrama yapabilirsiniz. Eğer kredi puanınızın iflasınızı takip ettiğini bilmek istiyorsanız, ayda bir kez ücretsiz bir kredi puanı sunan Credit.com’un Kredi Kartı gibi bir hizmeti kullanabilirsiniz .

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartınız Olmadan Kredi Almanın Yolu başlıklı makalemizde kredi almak, kredi çekmek ve kredi kartı iptal hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here