Bankalar nakit konusunda ihtiyacı bulunan emeklilere müjde vermek için hazırlanmakta. Kamu bankalarının emekli bireylere faizsiz ya da düşük faize sahip kredi vermesi gündemin içerisinde. Emekliler maaşlarına bakarak belirli bir miktarda kredi çekebiliyor olacak ve borcunu da faizsiz bir şekilde maaşlarından alınacak taksitlerle geri ödeyebiliyor olacak. Gerçekleştirilecek düzenleme ile, emeklilere 10 maaşa kadarki tutarda faizsiz bir şekilde kredi verilmesi ön görülmekte. Bu hususta kamu bankaları devreye girmiş olacak ve emekliler için kredinin yolu açılmış bulunacak. Emekli birey, maaşını kredi vermiş olan bankadan almaya başlayacak. Üst limiti ise 45.000 lira tutarında olacak.

Daha halen masada bulunan ve çalışmaları süren proje netleştiği zaman, kamuoyuna özel bir açıklama gerçekleştirilecek. Bazı bankalar ise şu an içerisinde kendilerinden maaş almakta bulunan emeklilere maaşlarının 10 katına kadar tutarda kredi vermekte. Fakat bu krediler içerisinde faiz uygulandığından dolayı geri ödemeler konusunda emekliler zorlanmakta. Yeni sistem gelir ise kamu bankaları da emeklilerden faiz almıyor olacak. Krediler ise emsallerine çok göre hesaplı bir durumda olacak. Maaşları içerisinde herhangi farklı bir kesinti yok ise SGK 3 maaşa kadarki tutarda bir avans vermiş olacak. Daha sonrasında ise bunu 36 aya kadar taksitler ile maaşından düşmüş bulunacak. Bunun içinse herhangi bir şekilde faiz veyahut vade farkı alınmıyor olacak. Üstünde çalışılmakta olan 2. konu da emeklilerin maaş almaya devam ettikleri bankalardan alacakları kredilerle alakalı. Bununla ilgili olarak bankalara da bir teklif götürülecek.

Bir önceki yazımız olan Bu Ceza Adeta Bir Rekor başlıklı makalemizde arama, ceza ve fcc hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here