Geçmiş olduğumuz senenin Ekim ayında bir etkinlik için Google şirketi, değişik platformlarda HTTPS kullanılmasının Chrome internet tarayıcısı üzerinde artış gösterdiği hususunda bir takım istatistiksel veriler paylaşmıştı. Görünene bakılırsa bundan cesaret almış olan Google şirketi, Eylül ayında çıkacağı açıklanan yeni sürümlerinden Chrome 69’da HTTPS etiketi konusunda çok önemli bir karara imzasını attı.

Chrome üzerinde trafik şifreleme konusundaki çabaları dikkatleri çeken bir ilerleme kaydetmeyi başarmış halde. Bundan hareket ile birlikte Google şirketi, HTTPS web sitelerinde yer alan yeşil renkli ”Güvenli” isimli etiketi artık kullanmama hazırlığı yapıyor. Bu yeni değişikliği de ilk defa Chrome 69 ile beraber görmüş olacağız.

İnternet tarayıcısı üzerinde yapılacak bu değişikliğin maksadıysa, kullanıcılara Chrome tarayıcısının olumlu yöndeki güvenlik göstergelerini ortadan kaldırıp İnternet’in varsayılan bir şekilde güvenli bulunduğu fikrini verebilmek.

Chrome Güvenliğinin Ürün Yöneticisi görevindeki Emily Schechter, paylaşmış olduğu blog gönderisi içerisinde ek bilgileri de açıkladı. Buna bakılırsa Ekim ayı itibari ile kullanıcılar, bir HTTP sayfası üzerine veri girdiği zaman bütün HTTP sayfaları içerisinde kırmızı renkli ”Güvenli Değil” şeklinde bir uyarı görecek. Yeni etikette Ekim ayı içerisinde sunulacağı açıklanan Chrome 70 aslı sürümünün bir parçası şeklinde karşımıza çıkmış olacak.

Şubat ayı içerisinde Google şirketi, Chrome 68 isimli sürümünün kullanıma çıkacağı Temmuz ayı itibari ile HTTP sayfalarının adres çubuğu üzerinde ”Güvenli Değil” şeklinde bir uyarı göstereceğini açıklamıştı. Bu açıdan firmanın kademeli bir şekilde kullanıcıları bu duruma alıştırmanın niyetinde bulunduğunu da söyleyebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Bu Gelişme WhatsApp Kullanıcılarını Şaşırttı başlıklı makalemizde whatsapp, whatsapp güncelleme ve whatsapp kurumsal hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here