Ülkemiz içerisinde mobil operatör kullanıcılarının izinleri dışında gelmiş olan otomatik aramalarla mesajlar hala büyük bir tartışmanın konusu. Devletin bu gerçekleştirilen izinsiz aramalara getirmiş olduğu yaptırımların düşük olması bugün bile tartışılmaya devam edilirken, Amerika Birleşik Devletlerinden rekor seviyede bir ceza haberi gelmiş oldu. Tatil ile otel satış işlerini telefon üstünden yapan bir şirketin sahibi tam tamına 120 milyon dolar tutarında rekor bir cezaya çarptırılmış oldu.

Miami’de merkezi bulunan bir tatil satış firmasının sahibi olan Adrian Abramovich, satış işlemleri amacıyla tam tamına 90 milyon tane otomatik aramayla beraber Amerika Birleşik Devletleri içerisinde binlerce kişiyi rızası olmadan aradı. Bu gerçekleştirilen otomatik aramalar kapsamında müşteriler ilk önce robo-call adı verilen bir sistem üzerinden otomatik sesler duymaktaydı. Eğerki işlemlere devam etmeyi isterlerse firmanın canlı operatörüyle konuşma sağlayabiliyorlardı. Bu gerçekleştirilen otomatik aramalar arka arkaya devam etmeye başlayınca Amerikan Federal İletişim Komisyonu’na (FCC) yoğun bir şekilde binlerce sayıda şikayet yağdı.

Şikayetleri incelemiş olan komisyon ise Abramovich‘e 120 milyon dolar tutarına sahip bir ceza kesme kararı aldı. Bu cezaya itiraz etmiş olan iş adamı şse Amerikan yasalarını ihlal etmiş olduğu sebebiyle ret yedi ve de bu cezayı ödemek ile yükümlü duruma geldi. FCC’nin yetkilileri bu verilen tarihi cezayla alakalı yaptırım güçlerinin ne kadar yüksek bir durumda bulunduğunu gösterip öteki satış sistemleri üstündeki baskısını da hissettirebilmiş oldu.

Bir önceki yazımız olan Dolar Yukarıya Doğru Hareketlenmeye Başladı başlıklı makalemizde abd, dolar ve global piyasalar hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here