Bilinçsiz bir biçimde antibiyotik ile ağrı kesici kullanılması böbrek yetmezliğine yol açabiliyor.

Doktorlar tarafından önerilmediği müddetçe asla antibiyotik ve de ağrı kesici alınmaması gereklidir. Aksi hal doktorlar tarafından önerilmediği müddetçe ağrı kesici şeklinde etken maddesi parasetamol olarak belirtilmiş ilaçların tercih edilmemesi gereklidir.

Sağlıklı olan bir insan için günlük 4 gramlık bir yemek tuzu tüketimi yeterli olabilir; fakat dünya oranlarına bakıldığı zaman Türkiye en çok tuz tüketimi yapan ülkelerden bir tanesidir.

Çok tuz kullanılmasının, kan basıncını arttırıp kalp ve damar hastalıklarıyla beraber böbrek hastalıklarını da tetiklemiş olduğu unutulmamalıdır. Bununla ilgili olarak ilk adım masadan tuzun kaldırılmasıdır.

Su içmek aslında ne kadar rutin bir alışkanlık ise, idrar yapmakta vücuda zararlı durumda bulunan sıvı atıkların atılması amacıyla çok gerekli bir eylemdir.

Fakat pek çok kişi hijyenik neden veyahut bir takım yanlış alışkanlıklardan dolayı idrarını gün içinde sık bir şekilde tutuyor. İdrar tutmak yineleyen idrar yolu enfeksiyonları ile birlikte mesane yapısının bozulabilmesine ve de böbrek yetmezliğine kadar ilerleyebilen ciddi tablolara yol açabiliyor.

Bir bireyin normal bir süreç içerisinde günde 4 ila 6 defa idrarın yapılması gereklidir.

Su içmek ise, insan metabolizmasının tamamen sağlıklı bir şekilde işleyişi amacıyla önemlidir. Vücut susuz kalır ise, ilk önce böbreklere etki etmektedir. Zira su içmiyor olmak kan basıncını yavaşlatmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kabızlığın Sebepleri Neler? başlıklı makalemizde kabızlığın sebepleri nelerdir?, kabızlık ve kabızlık neden olur? hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here